Průsvitná krása

11. září 2012 v 19:39 | Z. |  Zamyšlení
Chodí mezi vámi. Rády si doma prohlíží fotky celebrit, o kterých v životě neslyšely. Ne proto, že jsou slavné, ale kvůli jejich štíhlým a pěstěným tělům. Neprohlíží si vyretušované snímky z ateliérů, ale raději ty od pouličních fotografů. Na ulici si často všímají ostatních dívek. Sjíždí je kritickým okem a polovinu z nich považují na tlustou, polovinu za mnohem štíhlejší, než jsou ony samy.
Jo, řeč je o holkách, na které taky dolehlo sevření jednohé z mnoha poruch příjmu potravy. Protože to slovo od a zní tak ošklivě...

Všichni si představují, že anorektička je prostě na kost vyhublá holka se špatnou pletí a vypadávajícími vlasy. Ale to je omyl, tenhle model je až dlouhodobým výsledkem této nemoci. Normální (normální?) anorektičku na první pohled nejspíš vůbec nepoznáte. Může to být klidně vaše trochu oplácaná sousedka. Protože anorexie se neprojevuje vizuálně, anorexie se projevuje hlavně v hlavě nemocné. A je to sakra těžký se z jejích spárů vymanit.
Taková holka si prvně začne připadat tlustá. Může to být i někdo, kdo svojí váhu nikdy neřešil, ale někdo měl blbou poznámku, která to všechno odstartovala. Spustila pocit méněcennosti a také to, že se konkrétní osoba přestala sama sobě líbit. Hodně velkým spouštěcím faktorem je také soužití s někým, kdo si sám začne připadat tlustý (nebo klidně i doopravdy je), začne s tím něco dělat a začne tím jít příkladem i osobě, u které to časem sklouzne právě třeba až k A. Takže ta začne hubnout, ale pořád na sobě vidí nějaké nedostatky. I když se dostane až do fáze, kdy vypadá opravdu dobře, nebo je štíhlá, snaží se ještě víc, protože ví, že to jde. A tak se pomalu strácí před očima.
U některých z nich ale dojde k malému převratu v hlavě. V té chvíli si uvědomí, že už vypadá tak jak by chtěla a že už se to více z normálního hubnutí začíná stávat problémem. Poté si dokonce i uvědomí, že by měla něco přibrat, protože i přes to bude vypadat pořád pěkně, snad i lépe a dokonce se i bude cítit lépe, jenže se nedokáže přehoupnout přes ten fakt, že bude vážit byť jen o gram více. A to i přesto, že prostě ví, že by to tak bylo spráně, uvědomuje si, že tenhle stav správný není...

Jenže co s tím?

Kdo zná odpověď?...

(Možná článek o ničem, ale ONA opravdu potřebuje pomoc...)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mrs.Potato | E-mail | Web | 11. září 2012 v 19:45 | Reagovat

to je tak skvěle napsané! O.o

2 Lili | E-mail | Web | 11. září 2012 v 19:52 | Reagovat

Dobrý článek. Souhlasím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.